WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA


20 LAT PARTNERSTWA Z POWIATEM SCHWALM-EDER W NIEMCZECHW Powiecie Pilskim przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego Powiatu Schwalm-Eder, z którym 18 września 2000 r. władze Powiatu Pilskiego podpisały Akt Partnerstwa. W ubiegłym roku przypadał 20-letni jubileusz partnerstwa, ale pandemia pokrzyżowała plany wspólnych obchodów.

Powiat Schwalm-Eder partnerski powiat leży w Hesji, w środkowych Niemczech, liczy około 180 tys. mieszkańców, jest dobrze rozwinięty gospodarczo. Współpraca między obydwoma powiatami odbywa się na polu kulturalnym, sportowym, gospodarczym. W jej ramach wielokrotnie odbywały się wystawy artystów. Współpracę nawiązało Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które w 2010 r. wystawiło prace 15 artystów z zaprzyjaźnionego powiatu.

Odbywały się także spotkania sportowców, zawodnicy z klubów „Gwda” i „Gwardia” startowali w zawodach w Powiecie Schwalm-Eder, a na zawody do naszego powiatu przyjeżdżali sportowcy z Niemiec, do dzisiaj kilku ich reprezentantów bierze udział w popularnym „półmaratonie Philipsa”. Współpracują także Gminy Powiatu Pilskiego, takie jak Łobżenica, która w 2017 w berlińskim Reichstagu podpisała umowę o współpracy z niemiecką Gminą Schrecksbach.

Delegację z Niemiec reprezentował Winfried Becker, Starosta Powiatu Schwalm-Eder, towarzyszyli mu Helmut Balamagi, Członek Zarządu Powiatu oraz pracownicy urzędu. Uroczyste spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Pile. Gości zaprosił Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, uczestniczyli w nim także Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski, Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Kazimierz Wasiak, Przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

- Rozmawialiśmy o naszej współpracy, wymienialiśmy się doświadczeniami w samorządowej pracy i o tym, co udało nam się, jako władzom powiatu zrobić przez minione 5 lat, odkąd w marcu 2016 r. po raz pierwszy objąłem stanowisko Starosty Pilskiego – mówił Starosta Eligiusz Komarowski.

Goście z partnerskiego powiatu mogli osobiście przekonać się, jak wiele inwestycji w tym czasie zrealizowano. Zwiedzili budynek Starostwa Powiatowego już po termomodernizacji, zobaczyli Powiatową Halę Sportową przy Pola w Pile, Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile w I LO, zmodernizowany budynek dawnego Kino ISKRA w Pile, Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz salę sportową i kompleks boisk i placów do rehabilitacji przy SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, które zostały oddane wychowankom do użytku w 2018 r.


Zdjęcie przedstawia mówiącego mężczyznę w okularach.


Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę trzymających obraz.
Zdjęcie przedstawia zebranie ze Starostą Pilskim.


Zdjęcie przedstawia Starostę Pilskiego oraz inne osoby na sali gimnastycznej.AMBASADOR REPUBLIKI ARMENII Z WIZYTĄ U STAROSTY PILSKIEGOZdjęcie przedstawia Starostę Pilskiego oraz ambasadora Republiki Armenii.


22 listopada 2021 r. Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, gościł Pana Samvela Mkrtchian, ambasadora Republiki Armenii w Polsce. Wizyta miała charakter zapoznawczy.

- W trakcie spotkania poruszyliśmy kwestie związane z możliwościami zawarcia współpracy w zakresie gospodarczym, ekonomicznym i turystycznym. Zapoznałem także dyplomatę z historią Powiatu Pilskiego wraz ze zmianami, jakie zachodziły na przestrzeni lat - mówił Starosta Eligiusz Komarowski.

Ambasador miał również okazję zobaczyć osiągnięcia, zarówno jednostek samorządu terytorialnego, jak i przedsiębiorców, prężnie rozwijających się w naszym subregionie.

Armenia to kraj o bogatej tradycji i historii. Jest to najstarsze, chrześcijańskie państwo na świecie. Na historycznych terenach Armenii wznosi się góra Ararat. Chociaż obecnie znajduje się w granicach państwowych Turcji, w świadomości Ormian pozostaje symbolem narodowym, umieszczonym w centralnym punkcie herbu Armenii. Od wielu wieków Polskę i Armenię łączą historyczne związki.

- W przyszłości planowane jest zawarcie umów partnerskich lub stworzenie honorowego ośrodka konsularnego. Jestem przekonany, że spotkanie zapoczątkowało owocną współpracę - dodawał starosta.

Pan Samvel Mkrtchian stanowisko ambasadora Republiki Armenii w RP objął w listopadzie 2018 r. Wcześniej przez dwa i pół roku był ambasadorem Armenii w Libanie. Pełnił też m.in. funkcję dyrektora departamentu kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Armenii oraz ambasadora tego kraju przy NATO.


Zdjęcie przedstawia zebranie Starosty Pilskiego i innych osób.Zdjęcie przedstawia mężczyznę trzymającego obraz.