DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA


wydatki na kulturę w 2021 r.

1 707 715

+13,29%

do roku 2020



wystawiennictwo w 2021 r.

16 ekspozycji: 6 wystaw zbiorowych, 10 indywidualnych

Działo się...



44. SALON PILSKI I PIERWSZY ON-LINE

08.01-13.02.2021

Na wystawie zaprezentowano 80 prac 35 artystów: Alfreda Aszkiełowicza, Wojciecha Beszterdy, Małgorzaty Białej, Danuty Grabowskiej, Roberta Judyckiego, Anny Kluzy, Agnieszki Kołcon, Wacława Kubskiego, Anny Lejby, Hanny Łastowskiej, Wiktorii Łuszczewskiej, Pauli Marinelli, Krzysztofa Madery, Andrzeja Masianisa, Marty Mrówki, Joanny Naranowicz, Krystyny Noski, Tadeusza Ogrodnika, Katarzyny Olter, Tomasza Perlicjana, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Anny Mroscok-Podolak, Andrzeja Podolaka, Stanisława Pręgowskiego, Ewy Rudnickiej, Bogusławy Różańskiej, Piotra Spęka, Marty Tomaszewskiej-Gruszki, Andrzeja Tomaszewskiego, Agnieszki Ulanowskiej, Elżbiety Wasyłyk, Iwony Widawskiej-Kubskiej, Renaty Wojnarowicz i Dariusza Zatoki.

Ekspozycja została objęta honorowym patronatem przez Starostę Pilskiego. Do wystawy został wydany plakat i katalog, na którego stronach znajdują się aktualne informacje o dokonaniach twórczych artystów. Wernisaż był transmitowany na żywo na profilu BWA. Wystawę można oglądać w relacjach on-line i na stronach Galerii.


Zdjęcie przedstawia Starostę Pilskiego.
Zdjęcie przedstawia dwa wiszące obrazy.
Zdjęcie przedstawia namalowana dłoń z dzieckiem i kobietę.
Zdjęcie przedstawia mężczyznę grającego na fortepianie.


43. Interdyscyplinarne Spotkania Twórców On-line „Odkrywanie tożsamości” - wystawa poplenerowa

19.02-23.03.2021

Zbiorowy pokaz obejmował prace artystów malarzy, uczestników pleneru artystycznego zorganizowanego w sierpniu 2020 r. po raz pierwszy w formie on­line. Organizatorem „Spotkań” było Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Plener Artystyczny to kontynuacja przedsięwzięcia zainaugurowanego w 1977 roku. Impreza cykliczna doroczna, której ideą jest obszar twórczej penetracji przestrzeni, czasu, pamięci, historii, a celem wymiana artystycznych osiągnięć i dokonań twórczych uczestników. Plener „Odkrywanie tożsamości” był częścią większego projektu pod tytułem „W czasie i przestrzeni - poszukiwanie regionalnej tożsamości”, zrealizowanego w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje 2020”. Każda z wystaw poplenerowych ma niepowtarzalny charakter, ponieważ twórcy w swoich pracach ujawniają inny temperament, inne widzenie świata, oraz nowe spojrzenie i głębszą refleksję artystyczną. W zamian za udział w plenerze uczestnicy przekazali - w formie darowizny - prace malarskie na rzecz BWA, które zostały zaprezentowane na wystawie poplenerowej. Uczestnikami pleneru byli: Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn), Anna Bochenek (Toruń), Marek Haładuda (Poznań), Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Renata Szyrocka (Francja), Izabela Wolska (Szczecin) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka) - komisarz artystyczny pleneru. Do wystawy został wydany katalog z dokumentacją prac powstałych podczas trwania pleneru. Relację z wernisażu wraz z rozmowami można obejrzeć na profilu Galerii na Facebooku.


II Międzynarodowy Przegląd Współczesnego Malarstwa o motywach religijnych

16.04-07.05.2021

16 kwietnia w Galerii BWAiUP w Pile została otwarta wystawa ikon "Słowo stało się Ciałem", która odbyła się w ramach II Międzynarodowego Przeglądu Współczesnego Malarstwa o Motywach Religijnych. Prezentowanych było na niej blisko 100 ikon autorstwa 57 artystów z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Gruzji, Serbii i Polski.


Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn i kobietę w sali z obrazami na ścianach.
Zdjęcie przedstawia dzieło artystyczne o tematyce religijnej.
Zdjęcie przedstawia dzieło artystyczne o tematyce religijnej.
Zdjęcie przedstawia dzieło artystyczne o tematyce religijnej.


„To co najbardziej proste wydaje się wygięte” - artyści związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu

14.05-04.06.2021

Zbiorowa ekspozycja 20 artystów związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu zawierała prezentacje multimedialne, filmy, instalacje, rysunki, oraz obrazy z cyklu „36 widoków na dom, w który uderzył piorun”. Chronologicznie to trzecia ekspozycja o charakterze pokazu postaw artystycznych, które prezentują artyści związani z uczelnią i łączący własną aktywność twórczą z zaangażowaniem w pracę dydaktyczną. Reprezentują różne kierunki sztuki współczesnej i w ten sposób wpisują się w dyskurs dotyczący rozwoju sztuki w ogóle. W sztuce nie ma prawdy objawionej. Jest natomiast świadomość i przekonanie o absolutnej wartości indywidualnego postrzegania rzeczywistości i wolności kreacji artystycznej. Prace swoje zaprezentowali: Natalia Czarcińska, Mikołaj Garstecki, Anna Goebel, Wojciech Gorączniak, Jerzy Hejnowicz, Marek Jakuszewski, Paweł Kaszczyński, Monika Korona, Julia Królikowska, Ewa Kubiak, Ewa Kulesza, Dominik Lejman, Hanna Łuczak, Krzysztof Markowski, Jerzy Muszyński, Paweł Napierała, Andrzej Pepłoński, Jarosław Szelest, Dorota Tamowska-Urbanik, Andrzej Zdanowicz. Otwarcie wystawy było transmitowane on-line.


Terytoria 2005-2020 - Stowarzyszenie Areszt Sztuki

11.06-23.07.2021

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie „Areszt Sztuki” od blisko 15 lat realizuje wiele projektów i przedsięwzięć artystycznych, także o zasięgu międzynarodowym - wystawy w Danii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Chorwacji. Do Stowarzyszenia należy ponad 50 artystów z Olsztyna i regionu, większość z nich to uznani twórcy, laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, z dużym dorobkiem artystycznym. W wystawie „Terytoria” wzięło udział czterdziestu artystów w większości związanych miejscem zamieszkania i pracy z Warmią i Mazurami, którzy przedstawili artystyczny raport z pracowni a tytuł wystawy miał podkreślać autonomiczny charakter ich działalności artystycznej. Wyobraźnia, która jest podstawą twórczości, pozwala swobodnie wyrażać się w wielości form i sposobach realizacji. Sztuka jest wyrazem idei artystów i ich wolnym wyborem sposobu w jaki realizują swoje artystyczne przesłanie, które zmienia się w czasie, podążając za ewolucją człowieka i jego percepcją, dając życie nowym formom ekspresji. To konfrontacja różnorodnych figur stylistycznych, wyrażonych w dziełach z różnymi tendencjami, które są czasami symboliczne i koncepcyjne, innym razem opisowe i realistyczne. To dzieła artystów różnych pokoleń, z indywidualnym doświadczeniem historii oraz coraz bardziej dynamicznych przemian i wyzwań jakie niesie współczesny świat. Otwarcie wystawy było transmitowane on-line.


Zdjęcie przedstawia obrazy na czarnym tle wiszące na ścianie.
Zdjęcie przedstawia obrazy wiszące na ścianie.
Zdjęcie przedstawia dzieło artystyczne w kształcie kolorowych budynków.
Zdjęcie przedstawia dwie rzeźby.


Wystawa LemPress2 w galerii BWA w Pile

09.12.2021-10.01.2022

Wystawa plakatów LemPress2, to wystawa poświęcona twórczości Stanisława Lema, prekursora polskiej literatury popularno-naukowej, popularnego na całym świecie pisarza science fiction, futurologa, filozofa, do dziś - najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza.

Wystawa to zbiór plakatów wykonanych w tradycyjnej a zarazem prostej technice typografii - w której, litery, znaki, loga, tworzą obrazy.

W 2021 r. przypadała 100. rocznica urodzin pisarza oraz 60-lecie wydania jego książki „Solaris”, która wygrała plebiscyt „100 książek na stulecie Niepodległości”. „LemPress2” wpisał się zatem w obchody Roku Lema, którym został ogłoszony rok 2021.



Zdjęcie przedstawia trzy plakaty w ramach.
Plakat ,,Idiotów można uszczęśliwić byle czym...".
Zdjęcie przedstawia plakat SOLARIS.
Zdjęcie przedstawia plakaty w ramach.



Wystawy indywidualne



11.03-15.05.2021 Marta Zatylny - „Znaki obecności” - grafika, Galeria Debiutów BWAiUP


Zdjęcie przedstawia dwie kobiety z kwiatami.
Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących na krzesłach w sali.
Zdjęcie przedstawia obrazy wiszące na szarej ścianie.
Zdjęcie przedstawia rząd obrazków na szarej ścianie.


19.05-10.07.2021 Ilona Tecław - „We wnętrzu” - malarstwo

15.07-20.08.2021 Olimpia Kogut - „Makrokompozycja” - grafika, Galeria Debiutów

06.08-27.08.2021 Joanna Imielska - „Dotknij wiatru, dotknij wody” - malarstwo, rysunek


Zdjęcie przedstawia kobietę z kwiatami.
Zdjęcie przedstawia obrazy w jasnych ramach.
Zdjęcie przedstawia dzieło artystyczne.
Zdjęcie przedstawia obraz w jasnej ramie.


26.08-30.10.2021 Karolina Smorawska - „Wpisana w ciało” - grafika, Galeria Debiutów

03.09-01.10.2021 Franciszek Starowieyski - Teatr Rysowania „W oczekiwaniu na Ocaliciela”


Zdjęcie przedstawia kobietę mówiącą do mikrofonu.
Zdjęcie przedstawia obraz namalowany na ścianie.
Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w sali.
Zdjęcie przedstawia mówiącego przez mikrofon mężczyznę.


08.10-30.10.2021 Henryk Cześnik - „Niebezpieczne zabawy” - malarstwo, rysunek

05.11 -26.11.2021 Agata Wolniewicz - „Poza pięknem?” - malarstwo

10.11 -09.12.2021 Ori Gawrońska - „(nie)światy” - grafika

03.12-23.12.2021 Marek Haładuda - „Sceny” - malarstwo



programy kulturalno-edukacyjne w 2021 r.

15 spotkań, 12 koncertów i 2 imprezy edukacyjno-plenerowe



Spotkania autorskie

19.02.2021 Uczestnicy pleneru plastycznego „Odkrywanie tożsamości” „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Poplenerowe spotkanie z artystami biorącymi udział w wystawie poplenerowej: Joanna Bentkowska-Hlebowicz (Olsztyn), Anna Bochenek (Toruń), Marek Haładuda (Poznań), Rafał Lisiak (Poznań), Tadeusz Ogrodnik (Piła), Renata Szyrocka (Francja), Izabela Wolska (Szczecin) oraz Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka), komisarz artystyczny pleneru.


11.03.2021 Marta Zatylny, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z młodą i utalentowaną absolwentką Wydziału Grafiki UMK w Toruniu podczas prezentacji prac dyplomowych w Galerii Debiutów w BWA.


14.05.2021 Profesorowie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z profesorami UAP przybliżyło odbiorcom prezentowaną na wystawie różnorodność medialną - od mediów tradycyjnych po tzw. „nowe media”.


19.05.2021 Ilona Tecław, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z uczestniczką warsztatów plastycznych działających przy BWA prezentującą swoje prace w Galerii Debiutów.


15.07.2021 Olimpia Kogut, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Kolejna odsłona Galerii Debiutów i kolejny talent. Spotkanie z absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.


06.08.2021 Joanna Imielska, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Artystka zaprezentowała cykle podróżne. Każda praca była jej osobistym zauroczeniem danym miejscem i osobistą jego interpretacją. Góry Harzu, Szanghaj, Pekin, czeska Ostrawa, Nowy Jork, Serbia - różne techniki, wprowadzenie cytatów, notatek z podróży, zapisów pamiętnikowych - wszystko to stworzyło dzieła wyjątkowe, gęste od symboli i znaków.


09.09.2021 Karolina Smorawska, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Kolejna wystawa w Galerii Debiutów, Karolina Smorawska - ilustratorka książek i projektantka graficzna, która tworzy plakaty, ilustracje i okładki do albumów muzycznych.


08.10.2021 Henryk Cześnik, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Profesor Akademii Szkut Pięknych w Gdańsku. Ten jeden z najważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce przyciągnął do Galerii wielu zwiedzających. Hasło „Cześnik w Pile” działało na wielbicieli sztuki jak magnes.


20.10.2021 Cykl spotkań „O sztuce w BWA” - Barbara Pierzgalska-Grams

Zainaugurowaliśmy cykl spotkań pod nazwą „O sztuce w BWA”. Warsztaty są adresowane do młodzieży pilskich szkół średnich, dla których organem zarządzającym jest Powiat Pilski, a bohaterami spotkań byli artyści regionu pilskiego. Bohaterką pierwszego spotkania była Barbara Pierzgalska-Grams. Pilskiej młodzieży opowiadała o tym, czym jest sztuka i jak rozpoznawać dzieła sztuki.


05.11.2021 Agata Wolniewicz, „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z artystką związaną z Akademią Sztuki w Szczecinie, która zaprezentowała malarstwo oraz plakaty powstałe w projekcie społecznym, w których centrum zainteresowania jest człowiek.


10.11.2021 Ori Gawrońska „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, która tworzy sztukę - m.in. linoryty - bliską zwłaszcza młodemu pokoleniu. Część prac inspirowana jest mitologią japońską. Kolejne rekordy wizyt, fotografowania prac artystki przez młodzież, wizyt na facebookowej relacji z wernisażu.


17.11.2021 Cykl spotkań „O sztuce w BWA” - Paula Marinelli

Ok. 180 uczniów wzięło udział w kolejnym spotkaniu w ramach cyklu „O sztuce w BWA”. Paula Marinelli opowiedziała o swojej twórczości plastycznej, przeprowadziła także warsztaty z muzykoterapii prezentując instrumenty używane w technikach relaksacyjnych, takie jak gong, kryształową misę, czy dzwonki Koshi. Zainteresowanie zajęciami cyklu ze strony nauczycieli i młodzieży pilskich szkół ponadpodstawowych przerosło nasze oczekiwania. Łącznie uczestniczyło w tych spotkaniach już kilkaset uczniów.


03.12.2021 Marek Haładuda „Dyskusyjny Klub Sztuki”

Spotkanie z artystą z Poznania, profesorem sztuki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Galerią zawładnęły wielkie formaty i bogata kolorystyka prac oraz dyskusje o nich.


14.12.2021 Cykl spotkań „O sztuce w BWA” - Anna Kluza

Spotkanie z artystką, która współuczestniczyła w produkcji nominowanego do Oscara filmu „Twój Vincent”, a obecnie tworzy animację malarską „Chłopów” Reymonta. Młodzieży zaprezentowała m.in. gotowy już trailer tego filmu, a także obrazy, które namalowała do krótkometrażowej animacji „VILAINS” (Złoczyńcy), realizowanej z wytwórnią francuską, i następnie gotowy już film. Zainteresowanie młodzieży było ogromne.


26.11.2021 Wieczór 7 Świec

W bogatym programie imprezy znalazł się hebrajsko-polski recital Jana Białęckiego z Paryża, będącego w trasie koncertowej po Polsce. Francusko-polski bard pochodzący z Warszawy, a od 1984 r. mieszkający na stałe w Paryżu, wykonał własne kompozycje w kilku językach.



koncerty



08.01.2021 Recital fortepianowy

Mini recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Trojniara absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, który zaprezentował program złożony z kompozycji własnych i muzyki klasycznej.

19.02.2021 Recital fortepianowy

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Grzegorz Rychlik wykonał: „Arię” z Wariacji Goldbergowskich Jana Sebastiana Bacha oraz „Sonatę fortepianową” Nr 2 Grażyny Bacewicz.

14.05.2021 Recital fortepianowy

Mini recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Trojniara absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, który zaprezentował program złożony z utworów muzyki filmowej we własnych aranżacjach.

19.05.2021 Recital fortepianowy

Recital fortepianowy w wykonaniu Marii Kasińskiej uczennicy III roku Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile w klasie prof. Jolanty Reszelskiej. W jego programie znalazły się utwory Franciszka Schuberta, Fryderyka Chopina (Polonez c- moll) oraz Taniec rumuński węgierskiego kompozytora i pianisty Beli Bartoka.

11.06.2021 Koncert muzyki folkowej

Mini koncert w wykonaniu duetu Karoliny Furmańczyk - skrzypce i Karola Szonowskiego - gitara, którzy zaprezentowali muzykę folkową z różnych stron świata.

15.06.2021 Recital fortepianowy

Jolanta Reszelska - pianistka i pedagog, figuruje w „Słowniku Pianistów Polskich” St. Dybowskiego. Jedna z najwybitniejszych postaci pilskiej kultury. Od wielu lat współpracuje z BWAiUP w Pile, gdzie występowała wielokrotnie z recitalami z okazji wystaw, jubileuszy, przybliżając publiczności związki muzyki ze sztuką. W programie recitalu znalazły się utwory: m.in. Sonata fortepianowa Ludwiga van Beethovena, Wariacja na temat Paganiniego Izaaka Berko wieża, Wariacja na temat pieśni „Słowik” Alabiewa, a także Scherzo h-moll op. 20 Fryderyka Chopina. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.

06.08.2021 Recital fortepianowy

Mini recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Trojniara absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu, który zaprezentował program złożony z kompozycji własnych i muzyki klasycznej.

03.09.2021 Recital fortepianowy

Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu Grzegorz Rychlik wykonał: „Sonatę C-moll op. 13 cz. 1 oraz „Dla Elizy” Ludwiga van Beethowena.

09.09.2021 Koncert muzyki elektronicznej

Filip Świniarski wykonał autorski program na który złożyła się muzyka elektroniczna.

08.10.2021 Recital fortepianowy

Z mini recitalem fortepianowym wystąpiła Monika Sroczyńska absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która wykonała „Nokturn e-moll op. 72 nr 1” Fryderyka Chopina oraz „Preludium h-moll op. 1 nr 1 ” Karola Szymanowskiego.

09.09.2021 Recital fortepianowy

Arkadiusz Zawalniak uczeń Zespołu Szkół Muzycznych w Pile wykonał program na który złożyły się utwory Fryderyka Chopina Preludium fis-moll oraz Etiudę e-moll.

03.12.2021 Koncert muzyki klasycznej

Karolina Furmańczyk - skrzypce i Karol Szonowski - gitara zaprezentowali program złożony z własnych kompozycji w interesujących aranżacjach.



działalność edukacyjna w 2021 r.



działalność oświatowa

01.01-31.12.2021

W oparciu o prezentowane wystawy oraz program szkolny organizowane były zajęcia (wykłady) dla dzieci i młodzieży. Aby działania BWAiUP były bardziej skuteczne zapraszani są do stałej współpracy nauczyciele plastyki i wiedzy o kulturze. Każda z prezentowanych wystaw jest opracowywana pod względem merytorycznym i edukacyjnym, dlatego też ich odbiorcami są dorośli, młodzież i dzieci. Zapewniane jest kuratorskie oprowadzanie podczas zwiedzania ekspozycji.


Mistrz i uczeń - zajęcia plastyczne

01.01-31.12.2021

Prowadzone od lat warsztaty plastyczne - cykliczny program edukacji artystycznej (zajęcia 2 razy w tygodniu po 3 godziny) adresowany do osób w różnym wieku. Warsztaty oferują możliwość praktycznego i teoretycznego kształcenia w dziedzinie sztuk wizualnych z zakresu: kompozycji, perspektywy, światła oraz teorii barw, a przez bezpośredni udział w tworzeniu dają okazję do lepszego zrozumienia języka sztuki.


Festyn Malarski „Eko-Art 2021”

26.06.2021

Festyn Malarski „Eko-Art” został zrealizowany pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego i we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury „Iskra”, który tego dnia zapraszał na „Dzień Otwarty”. Można było zwiedzić pracownie artystyczne placówki, oraz wysłuchać występów młodych, utalentowanych adeptów Studia Piosenki MDK. Festyn odbył się na patio Galerii BWA. Przygotowano specjalne podesty do malowania dla młodszych uczestników oraz - dla młodzieży - sztalugi do realizacji artystycznych działań. Zaplanowano m.in. malowanie ekologicznych toreb, które można było zabrać potem z sobą do domów oraz obrazów, które pod koniec imprezy stworzyły galerię powstałych podczas festynu prac. Malowanie odbywało się pod opieką pilskich artystów, instruktorów MDK: Martą Mrówką, Małgorzatą Białą i Lucyną Pach. Było artystycznie, muzycznie i ekologicznie - jedną z atrakcji było bowiem spotkanie z ekologiem z Poznania Janem Kaczmarkiem, który bardzo ciekawie opowiadał o tym, co przyrodniczo wokół nas i o prawdziwym dbaniu o otaczającą nas przyrodę. Były także atrakcje pozaartystyczne jak dmuchany zamek, malowanie buziek, animacje zaplanowane przez firmę Okrzyk Radości m.in. mydlane bańki i tworzenie figur z balonów oraz napoje i słodycze. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem młodszych i starszych uczestników Festynu Malarskiego.


Zdjęcie przedstawia dziewczynki malujące na sztalugach.
Zdjęcie przedstawia dzieci z pędzlami.
Zdjęcie przedstawia dziewczynkę malującą tęcze.
Zdjęcie przedstawia kobietę malującą twarze dzieci.


„Eko-Meeting Powiatu Pilskiego 2021”

4.09.2021

W ramach promowania proekologicznych zachowań na Stadionie Powiatowym przy Okrzei zorganizowano Eko-Meeting Powiatu Pilskiego. Zaprezentowały się gminy powiatu pilskiego, także działkowcy, twórcy ludowi i rękodzielnicy, szkoły, warsztaty terapii zajęciowej i domy pomocy społecznej. BWAiUP zorganizowało dla dzieci i młodzieży warsztaty artystyczne EkoArt, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.



pozostałe wydarzenia kulturalne w 2021 r.



KSIĄŻKA "NASZA HISTORIA ZNTK W PILE 1908-2008"

Na pilskim rynku wydawniczym pojawiła się unikatowa książka pt. „Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008”, która przedstawia bogatą historię zakładów i pracowników, którzy budowali kolejarską historię Piły i powiatu pilskiego. Do książki dołączona jest jeszcze płyta CD, na której znajduje się dodatkowo ponad 2000 archiwalnych zdjęć i filmów. Autorem książki jest Piotr Serówka, były dyrektor Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pile oraz grupa jego byłych współpracowników.


Zdjęcie przedstawia Starostę Pilskiego i dwie towarzyszące mu osoby.
Zdjęcie przedstawia okładkę książki ,,Nasza Historia ZNTK w Pile 1908-2008".
Zdjęcie przedstawia lokomotywę.
Zdjęcie przedstawia archiwalne zdjęcie robotników.


GOŚCIE BIBLIOTEKI W PILE CZYTAJĄ DZIECIOM

XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

26 maja ruszył jubileuszowy 20. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Hasło tegorocznej akcji to „Lubimy czytać polskich autorów!”

Do akcji już po raz 20. dołączyła również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile. Tegoroczna edycja odbyła się w formie wirtualnej.


SPOTKANIE Z AUTORAMI KSIĄŻKI O LEGENDACH POWIATU PILSKIEGO

W kawiarni Dworcowa w Pile odbyła się promocja książki Krystyny i Zbigniewa Nosków pod tytułem "Zaklęta w kamień. Legendy i podania powiatu pilskiego". Spotkaniu towarzyszyła wystawa kopii rysunków - ilustracji do książki, które uczestnicy otrzymywali w prezencie.


Zdjęcie przedstawia mężczyznę z mikrofonem.
Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę z mikrofonem.
Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w sali.
Zdjęcie przedstawia ludzi siedzących w sali.


WARSZTATY "ETNOPOLSKA2021" W MDK ISKRA W PILE Z HAFTU KRAJEŃSKIEGO

W Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbyły się warsztaty w ramach projektu „EtnoPolska 2021 - Zatopieni w Tradycji Krainy”. Pod okiem artystki ludowej uczestnicy uczyli się wyszywania elementów haftu krajeńskiego.


Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury. Realizowało go Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży uzdolnionej „ART - Talent” działające przy MDK „Iskra” w Pile pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.


Zdjęcie przedstawia osoby przygotowujące projekty haftów.
Zdjęcie przedstawia dwie piszące kobiety.
Zdjęcie przedstawia ludzi na sali słuchających wykładu.
Zdjęcie przedstawia kobietę pracującą przy projektach haftów.


MURAL MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W I LO W PILE

W I Liceum Ogólnokształcącym w Pile w holu głównym powstał piękny mural Marii Skłodowskiej-Curie, patronki szkoły. Mural wykonali: Łukasz Towalewski oraz Agnieszka Różańska - znani z realizacji ciekawych i pięknych murali nie tylko w Pile.

Mural przypomina uczniom, że patronka szkoły Maria Skłodowska-Curie była wybitnym naukowcem, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla, m.in. za odkrycie polonu i radu.


Zdjęcie przedstawia kobietę malującą obraz na ścianie.
Zdjęcie przedstawia mural Marii Składowskiej-Curie.
Zdjęcie przedstawia mural Marii Składowskiej-Curie.
Zdjęcie przedstawia mural Marii Składowskiej-Curie - ujęcie całego muralu.


VIII powiatowy konkurs poezji śpiewanej w Szydłowie

Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie gościło młodych wokalistów z gmin powiatu pilskiego. W finale wystąpiło 12 solistów i jedno trio wokalne. Nagrody zwycięzcom VIII Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej wręczył Krzysztof Sadowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz wójt Szydłowa Tobiasz Wiesiołek.

VIII Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej odbył się przy wsparciu Powiatu Pilskiego - Starostwa Powiatowego w Pile oraz Gminy Szydłowo.


Zdjęcie przedstawia laureatów VIII Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej.
Zdjęcie przedstawia występ trzech nastolatek.
Zdjęcie przedstawia śpiewającą dziewczynę.
Zdjęcie przedstawia laureatów VIII Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej.


odsłonięcie figurki św. Katarzyny

Tradycje kolejarskie w Pile są wiecznie żywe. W Dniu Kolejarza, na dworcu kolejowym PKP w Pile odbyła się uroczystość odsłonięcia odnowionej figury Świętej Katarzyny, patronki kolejarzy.


Zdjęcie przedstawia figurkę św. Katarzyny.
Zdjęcie przedstawia mężczyzn w czapkach kolejarza z sztandarem..
Zdjęcie przedstawia Wicestarostę Pilskiego z mikrofonem.
Zdjęcie przedstawia sztandar kolejarzy w Pile.


spektakl "mały książę"

W Młodzieżowym Domu Kultury odbył się spektakl pt. Mały Książe” w wykonaniu Teatru „Razem” działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Pile. W przedstawieniu wystąpili podopieczni i pracownicy ŚDS Caritas. Sala na widowni wypełniona była po brzegi. Obecne były dzieci, do których głównie skierowany jest spektakl oraz dorośli, nauczyciele, wychowawcy.

Widzowie mieli okazję kupić rękodzieła przygotowane przez mieszkańców Domów Pomocy Społecznych, funkcjonujących w powiecie pilskim. Dochód został przeznaczony na leczenie Klaudii, uczennicy Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile.

Przedstawienia Teatru RAZEM skierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz placówek specjalnych. Mają na celu nie tylko promocje kultury wśród mieszkańców powiatu pilskiego, ale również integrację społeczną osób z niepełnosprawnościami z lokalnym środowiskiem, przełamywanie barier społecznych oraz krzywdzących stereotypów funkcjonujących jeszcze w opinii społecznej.


Zdjęcie przedstawia aktorów odtwarzających role w spektaklu ,,Mały Książę".
Zdjęcie przedstawia wypełnioną widownie na spektaklu ,,Mały Książę".
Zdjęcie przedstawia scenę ze spektaklu ,,Mały Książę"
Zdjęcie przedstawia scenę ze spektaklu ,,Mały Książę".


Wystawa znaczków poczty podziemnej w kinie iskra

10 grudnia w wyremontowanym budynku kina ISKRA w Pile otwarto unikatową wystawę znaczków poczty podziemnej w latach 1981-1989 z bogatej kolekcji Edwina Klessy, byłego działacza solidarnościowej opozycji. Wystawa obejmowała prawie 350 kart wystawowych, blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych oraz banknotów i katalogów. Została zorganizowana w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Rozprowadzane w społeczeństwie, podtrzymywały na duchu. Były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk, które mimo wprowadzenia ustawodawstwa stanu wojennego i ogólnego zniewolenia, istniały i działały. Dawały nadzieję na to, że społeczeństwa do końca nie da się spacyfikować, zakneblować ust i zmusić do pokornego życia w niewoli.

Był też drugi powód wydawania znaczków. Stanowiły one cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.


Zdjęcie przedstawia wystawę znaczków poczty podziemnej.
Zdjęcie przedstawia osoby oglądające wystawę.
Zdjęcie przedstawia książki.
Zdjęcie przedstawia gabloty z kartami wystawowymi.