CZYTELNICTWO







Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

im. Pantaleona Szumana




Filia nr 1
ul. Ludowa 11A


Filia nr 5
ul. Rydygiera


Filia nr 8
ul. gen. Władysława
Andersa 10


Filia nr 3
ul. Prusa 16


Filia nr 6
ul. Królowej Jadwigi 17


Filia nr 9
ul. Wenedów 8a


Filia nr 4

ul. Śniadeckich 19A


Filia nr 7
al. Poznańska 91


Statystyki biblioteczne

5 978

Nowe tytuły zbiorów książkowych
w 2021 r.

875

Nowe tytuły

zbiorów multimedialnych
w 2021 r.

261 406

Liczba woluminów
w 2021 r.

12 578

Liczba czytelników aktywnie wypożyczających książki i zbiory multimedialne
w 2021 r.




Dotacja podmiotowa dla Biblioteki publicznej w 2021 r.

1 005 123

+6,15%

do roku 2020



Wydarzenia biblioteczne w 2021 r.

działania główne



Rodzinne popołudnia z misiem

Spotkania dla dzieci do lat 6 i rodziców w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Głównej. Zajęcia interdyscyplinarne z elementami pedagogiki zabawy, rozwijające wyobraźnię, stymulujące rozwój emocjonalny i intelektualny dzieci. Głośnemu czytaniu książek, dostosowanych do wieku uczestników, towarzyszyły zabawy rytmiczne, plastyczne i teatralne. Spotkania odbywały się co tydzień, w każdą środę, łącznie 18 spotkań, w których uczestniczyło 3.489 wirtualnie dzieci, rodziców i dziadków.


Promocja książki „Był taki chłopak…Pamięci Jacka Oltera”

19 stycznia odbyło się spotkanie z Katarzyną Olter autorką książki. O książce rozmawiali: Edmund Wolski, wydawca, Marek Kulec, pasjonat jazzu, właściciel kultowej księgarni muzycznej w Pile, Miron Nalepa, muzyk, kolega Jacka. Wydarzenie było transmitowane on-line, gdzie odnotowało 2.000 wyświetleń.


Zimowe czary w bibliotece

Zdjęcie przedstawia dzieci bawiące się na macie.


Tegoroczna edycja ferii zimowych odbyła się w formie wirtualnej. Na Facebooku biblioteki zostały przedstawione 2 teatrzyki Kamishibai, które zostały wyświetlone 816 razy, oraz 2 filmiki „Domowe laboratorium”, które zostały wyświetlone 859 razy. Razem zajęcia w ramach ferii zostały wyświetlone 1.675 razy.



Kulturalna zajawka

Prezentacja pisarzy i poetów, przedstawicieli prądów, kierunków, grup literackich mających swoje znaczące miejsce w historii literatury polskiej. Każdorazowo prezentacja twórczości miała charakter przeglądu.

Na program przeglądu wg Hłaski złożyły się :

  • 15 kwietnia - wirtualna wystawa książek autora;

  • 15 kwietnia (Facebook) - spotkanie autorskie z Radosławem Młynarczykiem, odkrywcą pierwszej niewydanej dotychczas książki marka Hłaski „Wilki”, autorem książki „Hłasko. Proletariacki książę”;

  • 16-17 kwietnia - dzienno-nocny maraton czytelniczy, wydarzenie organizowane w sieci;

  • 19-26 kwietnia (projekcje filmów na portalu Facebook - w projekcie wykorzystano filmy dyplomowe - etiudy fabularne studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi dzięki uprzejmości Doroty Tamassy ze Szkolnego Archiwum Filmowego; w etiudach można było zobaczyć m.in. Leona Niemczyka, Mariana Opanię, Renatę Dancewicz i Bogusława Lindę;

  • 27 kwietnia, (Facebook) - wirtualna wystawa książek krytycznych o twórczości Marka Hłaski.

Łącznie dwie wystawy, jedno spotkanie autorskie, jeden maraton czytelniczy, 12 projekcji filmów, 9.919 wyświetleń.


Tydzień Bibliotek, pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Celem Tygodnia było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką. W ramach Tygodnia Bibliotek zorganizowana została gra miejska „Książka GO!”, czyli akcja szukania książek, ukrytych w rożnych miejscach miasta, w której nagrodami były odnalezione książki. Do odnalezienia było 12 książek. Wszystkie zostały zlokalizowane.


Zdjęcie przedstawia książki z etykietą Książka GO!.
Zdjęcie przedstawia książkę Kicia Kocia z etykietą Książka GO!
Zdjęcie przedstawia fontannę.


Nadnoteckie Dni Literatury

Przedsięwzięcie, odbywające się co dwa lata, promujące regionalne środowisko literackie. W ramach wydarzenia uwolniona została poezja z okładek książek i szuflad, poprzez stworzenie galerii wierszy chodnikowych w miejscach uczęszczanych w przestrzeni miejskiej, przed biblioteką, filiami itp. W ramach akcji mieszczone zostały fragmenty wierszy lokalnych poetów (maksymalnie 4 wersy wybrane przez autora). Wiersze w całości można było przeczytać na stronie internetowej i na profilu portalu społecznościowego pod wspólnym tytułem „jeden wiersz”, czytelnicy mogli je kopiować, przesyłać i drukować. Przechodnie mogli przeczytać wiersze: Elżbiety Anbroż, Bogusława Chmiela, Edmunda Muscari Czynszaka, Edyty Kin, Henryka Liszkiewicza, Ewy Nowakowskiej, Moniki Pardy, Zuzanny Przeworskiej, Doroty Niny Semenov, Agnieszki Świderskiej, Elżbiety Wasyłyk, Dominiki Wróbel, Tadeusza Wyrwa-Krzyżańskiego, Eweliny Wyrzykowskiej.


Zdjęcie przedstawia kobiety trzymające transparent.
Zdjęcie przedstawia kobiety w uniformach trzymające transparent.


20. Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Cała Polska czyta dzieciom"

Biblioteka aktywnie uczestniczyła w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” i 19. edycji Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom. Kampania wspiera działania edukacyjne i popularyzujące zdrowie emocjonalne, rozwój intelektualny oraz mądre wychowanie dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja kampanii w związku z zaistniałą sytuacją epidemii odbyła się w formie wirtualnej. Zaproszeni goście samodzielnie nagrali filmiki, w których czytają wybrane bajki i wiersze. Nagrania zostały umieszczone na Facebooku biblioteki. Udział wzięli: Wiesława Sonnenberg, Kinga Mikołajewska, , Aneta Przybylska, Robert Łukowski, Elżbieta Genderka oraz Anna Panek. 6 nagrań wyświetlono 6.605 razy.


Wakacje z wyobraźnią

W 2021 r. wakacyjne spotkania odbywały się w sposób wirtualny na Facebooku biblioteki, oraz w sposób stacjonarny na boisku szkolnym Zespołu Szkół Budowlanych, które znajduje się obok budynku biblioteki. Wirtualnie odbywały się spotkania pt. „Kulinarne zwiedzanie świata z Dominiką”, gdzie tytułowa Dominika oprowadzała po kuchniach świata, zainspirowana książką Grzegorza Kasdepke pt. „Z piaskownicy w świat”. Odbyło się 9 spotkań, które zostały wyświetlone 2.720 razy. Odbyły się również 4 interdyscyplinarne „Spotkania pod chmurką”, inspirowane książką Katarzyny Piętki pt. „Gry i zabawy z dawnych lat” , w których wzięło udział 31 osób. Dzieci grały w kapsle, skakały na skakankach, grały w sznura itp.


Projekt „Liga eSzkoła” zajęcia z robotyki Lego Spike Prime i ECDL

Zdjęcie przedstawia rowerek wykonany z lego.

Zajęcia prowadzone w ramach uczestnictwa biblioteki w projekcie „Liga eSzkoła”, który ma na celu rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży w wieku 10-18 poprzez prowadzenie zajęć w ramach certyfikowanego szkolenia e-Citizen ECDL oraz zajęć przygotowujących dzieci młodzież do warsztatów robotyki z LEGO Spike Prime. Zajęcia odbywały się w Oddziale dla Dzieci 2 razy w tygodniu, uczestniczyło w nich zapisanych na zajęcia 8 dzieci. Odbyło się 18 spotkań.


Projekt „Kocham, lubię, szanuję”

Umiejętność pięknego, a jednocześnie poprawnego wysławiania się jest jedną z najważniejszych zdolności, jakie może posiadać człowiek. Ponieważ jednak język polski nie należy do najłatwiejszych, łatwo jest wpaść w pułapkę. Wychodząc naprzeciw tym kłopotom Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, we wrześniu i październiku, realizowała projekt „Kocham, lubię, szanuję”, którego celem było zwiększenie świadomości językowej i wyjaśnienie kłopotów, które czasem sprawia polszczyzna. Zgodnie z założeniem działania projektowe nastawione były przede wszystkim na kształcenie językowe oraz na obcowanie z kulturą młodzieży z Powiatu Pilskiego. Na potrzeby projektu została nawiązana współpraca ze wszystkimi szkołami średnimi w powiecie oraz z ośrodkami szkolno-wychowawczymi i socjoterapeutycznymi gdzie młodzież ma utrudniony dostęp do różnych form edukacji. W jego ramach zostały zorganizowane warsztaty: „Językowe łamańce, czyli aby język giętki powiedział wszystko, co chcemy” prowadzone przez Włodzimierza Ignasińskiego, „Jak mówić ładnie nie tylko w Internecie” prowadzone przez dr Jowitę Żurawską-Chaszczewską oraz spotkania autorskie pt. „Pypcie na języku, czyli język, który nas dziwi” z dr hab. Michałem Rusinkiem. Aby ugruntować zdobyte kompetencje językowe został zorganizowany konkurs o zasięgu powiatowym pod hasłem „Kocham, lubię, szanuję”. Uczestnicy zmagali z zagadnieniami poprawności języka polskiego, odnajdując i poprawiając w zadaniach błędy językowe, odmieniając obco brzmiące nazwiska i podając definicje wyrazów, których na co dzień nie używamy. Wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się podczas wykładu prof. Jerzego Bralczyka, autorytetu językowego i najbardziej popularnego specjalisty od polszczyzny. W ramach projektu przeprowadzono również kampanię społeczną, w którą aktywnie włączyła się młodzież z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile. W przestrzeni miejskiej zawisły banery z hasłami a spoty telewizyjne przekonywały odbiorców do unikania wulgaryzmów w komunikacji.

Projekt Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Pantaleona Szumana w Pile „Kocham, lubię, szanuję” dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty dodaj do ulubionych”. Łącznie 417 uczestników.


Zdjęcie przedstawia mężczyznę w czarnym garniturze.
Zdjęcie przedstawia kobietę mówiąca przez mikrofon.


Przystanek Piła i okolice

Biblioteka realizowała w ramach programu edukacji regionalnej wykłady dotyczące historii lokalnej. Wydarzenia zrealizowano w ramach projektu „DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI” - wzmacnianie wspólnoty społeczności Powiatu Pilskiego w oparciu o polską i lokalną historię narodową, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

  • 9 września, w Brzostowie w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Michała Drzymały młodzież wysłuchała wykładu historyka i regionalisty, starszego kustosza Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, pana Marka Fijałkowskiego na temat patrona szkoły "Historyczny chłop jestem, czyli rzecz o Michale Drzymale;

  • 23 września wspólnie z młodzieżą LO z Zespołu Szkół w Łobżenicy wysłuchaliśmy wykładu „W drodze ku wolności” p. Romana Chwaliszewskiego, regionalisty, konserwatora zabytków, lokalnego patrioty, autora wielu publikacji historycznych, uhonorowanego statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”;

  • 13 października, w murach Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaczorach można było wysłuchać prelekcji pt. „Ruch niepodległościowy w Morzewie - patriotyczna rola młodzieży i ks. Józefa Smolińskiego”. Ks. dr Jarosław Wąsowicz, salezjanin z parafii św. Rodziny w Pile, historyk z wykształcenia i zamiłowania, autor licznych publikacji, poświęconych m.in. podziemnej Solidarności;

  • 27 października, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wysłuchali wykładu historyka i regionalisty, starszego kustosza Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, pana Marka Fijałkowskiego nt. „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w gminie Ujście”;

  • 05 listopada, warsztaty kreatywne pt. „Polska Niepodległa w malarstwie”. Warsztaty rozpoczęły się prezentacją polskiego malarstwa z okresu dwudziestolecia międzywojennego i malarstwa współczesnego. Ich tematem przewodnim był proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Uczniom zaprezentowane zostało malarstwo tego okresu poprzez dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Wojciecha Kossaka, Romana Kramsztyka, oraz artystów współczesnych: Ewy Rogalewskiej-Kukowskiej, Alicji Czerniak, Hanny Krupy i Wiszniewskiego Eugeniusza. Uczniowie inspirując się prezentacją malarstwa zaprojektowali i wykonali samodzielnie „obrazy” własnego pomysłu na bawełnianych torbach za pomocą farb akrylowych do tkanin.

Łącznie w projekcie uczestniczyło 165 osób.


Promocja książki „3 chwile po Pile” Tadeusza Wyrwa-Krzyżańskiego

Promocja książki „3 chwile po Pile” Tadeusza Wyrwa-Krzyżańskiego z jego testamentu poetyckiego. Książka jest literackim, magicznym spacerem po Pile ze zdjęciami Andrzeja Oseska i Mirasa Magonesa. O książce i autorze opowiedział dr Dariusz Tomasz Lebioda - wydawca, poeta, prozaik, krytyk literacki i artystyczny, prezes Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Związku Literatów Polskich, a oprawę artystyczną zapewniła Matylda Jodda - absolwentka Szkoły Muzycznej w Pile, która przeczytała wiesze i zagrała na akordeonie.

Zdjęcie przedstawia kobietę i mężczyznę w bibliotece.
Zdjęcie przedstawia kobiety czytające książkę.


Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem odbyło się w ramach działającego w bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki „Po Słowach”. Autor Murów Hebronu, Dukli, Opowieści galicyjskich, Dziewięciu, Jadąc do Babadag, Taksimu, Dziennika pisanego później, Grochowa, Nie ma ekspresów przy żółtych drogach, Wschodu, Osiołkiem, Kronik beskidzkich i światowych i kilku innych książek. Ostatnio opublikował Przewóz (Wołowiec 2021). Laureat paru nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego 2002, Nagrody im. Adalberta Stiftera 2005, Nagrody Literackiej Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010, Nagrody Nowa Kultura Nowej Europy im. Stanisława Vincenza 2011, Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2011 w dziedzinie literatury, Nagrody Literackiej m. st. Warszawy 2015, Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej 2016 oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera 2018. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie, a także na koreański.


Zdjęcie przedstawia spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem.
Zdjęcie przedstawia Andrzeja Stasiuka.


Noc Bibliotek pod hasłem „Czytanie wzmacnia”

Miłośników książek zaproszeni zostali do Biblioteki Głównej na literacko-filmowe czekoladowe szaleństwo. Odwiedzający mogli dołączyć do maratonu czytania książek z motywem czekolady oraz podzielić się czekoladowymi przepisami kulinarnymi, wykonać samodzielnie własna czekoladę podczas warsztatów zorganizowanych przez Muzeum Czekolady oraz obejrzeć filmy będące adaptacjami znanych powieści. Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji.


Zdjęcie przedstawia osoby w czapkach kucharskich.
Zdjęcie przedstawia osoby w czapkach kucharskich.



Projekty i programy indywidualne o zasięgu lokalnym, zrealizowane przez filie biblioteczne w 2021 r.



Filia nr 1

Wystawy:

  • Francja w pastelach, Janusz Gajowiecki (lipiec);

  • Koło Fotograficzne „KADR” (sierpień-wrzesień);

  • Francja w pastelach, Janusz Gajowiecki (październik);

  • Poetycka jesień - poezja Łużycka (listopad-grudzień);

  • Łapacze snów, prace Renaty Stefańskiej (grudzień).

Łącznie 5 wystaw, 600 odbiorców.

Filia nr 4

Poetycka 4, prezentacja wierszy:

  • Elżbieta Szumna „Człowiek to istota niepojęta” (styczeń/luty);

  • Olga Sawościanik „Błękitna dusza” (marzec/kwiecień);

  • wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w kaligrafii Małgorzaty Czapiewskiej (maj/czerwiec);

  • „Fraszki na wakacje”, prezentacja fraszek polskich poetów (lipiec/sierpień);

  • „Fraszki na jesień”, prezentacja fraszek polskich poetów (wrzesień/październik);

  • „Przyszłam z innego życia by wejść w nowe ” - wiersze Róży Łakatosz, poznańskiej poetki pochodzenia romskiego (listopad/grudzień).

Łącznie odbyło się 6 wystaw poetyckich, 120 odbiorców.

Galeria Czwórki:

  • „Szklana pogoda” - malarstwo na szkle Jolanty Wołoszyn ( styczeń);

  • „Moja wizja świata w miniaturze” - malarstwo olejne Wojciecha Ościka (luty);

  • „Obrazy na liściach i plastrach drewna” - wystawa prac E. Ilony Banach-Wach, „Wisiory malowane na drewnie” rękodzieło E. Ilony Banach-Wach (marzec);

  • „Co mi w duszy gra” - malarstwo pastelami Krystyny Bednarek (kwiecień);

  • „Park pilski w kwiatach” - malarstwo olejne Marii Starszak (maj);

  • „Obrazy haftem i na szkle malowane” - prace Ewy Sitarz (czerwiec);

  • „Moje impresje” - malarstwo Hanny Cudnowskiej - Tomczyk (lipiec/sierpień);

  • „Akrylowe fantazje w miniaturze”, prace E. Ilony Banach-Wach (wrzesień/październik);

  • „Poza czasem i przestrzenią” - obrazy olejne Aleksandry Gromadzińskiej (listopad);

  • „Decoupage” - prace Ewy Sitarz (grudzień).

Łącznie 10 wystaw, 360 odbiorców.


Zdjęcie przedstawia treść wiersza ,,Miłość".
Zdjęcie przedstawia treść wiersza ,,Krokus".
Zdjęcie przedstawia ladę z ramkami.
Zdjęcie przedstawia ramki z namalowanymi kwiatami.